Majstrovstvá Európy mládeže (družstvá)
Šampionát v tieni intríg

V týždni od 8. 7. do 15. 7. 2017 sa konal v Šamoríne 26. Európsky šampionát mládeže družstiev. Škoda, že sme nedokázali zúročiť túto zriedkavú šancu na to, aby čo najviac našich talentovaných hráčov malo možnosť získať cenné medzinárodné skúsenosti, aby pomohli v budúcnosti bridžovo zviditelniť Slovensko.
Hneď na úvod je treba konštatovať, že tento šampionát by bolo možné označiť za mimoriadne úspešný, keby nebol poznamenaný veľkou krivdou, ktorú si "vychutnali" naše najmladšie nádeje U16 (ale i niektorí hráči z vyšších kategórií). Darmo sme sa tešili, že to budú práve oni, ktorí prekvapia výborným umiestnením.
Nepočítali sme však s tým, že niektorí páni v SBZ už majú pre nás nachystané iné prekvapenie. To naozaj nik nemohol čakať, že sa nenávisť určitých funkcionárov voči Národnému bridžovému centru pretaví do takej zákernosti, akým je odmietnutie zaregistrovať na ME kategóriu U16. A to i za cenu toho, že utrpí slovenský bridž, hlavné je, že aspoň čiastočne zdemolujú (a to im ide dobre) unikátne výsledky práce občianskeho združenia NBC s mládežou. Bez koncepčnej práce tejto organizácie by bol šampionát bez slovenských hráčov - a to hovorí za všetko. V NBC sme si už zvykli na rôzne podrazy, ale aby sa ako zbraň použili deti, to už je za červenou čiarou. SBZ týmto už dosiahol morálny suterén, ktorý je pravdepodobne svetovým unikátom.
Zahraničných účastníkov určite nezaujímajú naše vnútorné trenice, keby o nich vedeli určite by si poklepávali na čelo. Z ich pohľadu bol šampionát iste úspešný už i preto, že sa konal v luxusnom športovom areáli X-bionic pri Šamoríne, ktorý poskytuje slušný komfort aj na mimosúťažné vyžitie (aj preto je medzi športovcami populárny).
Druhou stranou mince je absencia propagácie Slovenska ako takého, ako by tomu bolo napr. v Tatrách alebo inej historicky významnej lokalite. Nad tým je možné prižmúriť oči, ale rozhodne nie nad tým ako vedenie SBZ degradovalo Slovensko po stránke športovej.

Už to je mimoriadne trápne, aby usporiadajúca krajina obsadila iba dve zo štyroch kategórií. Ako tak by sa dala tolerovať neúčasť dievčat. Je ich na Slovensku málo, ale družstvo postaviť bolo možné (naša výborná hráčka Barborka Štrbová bola nútená "hosťovať" za ČR). Ale to, že SBZ znemožní účasť takéhoto vynikajúceho a ambiciózneho tímu U16, aký máme na Slovensku k dispozícii, je neuveriteľné. A pritom ide o mimoriadne preferovanú kategóriu (Kids), čoho dôkazom je i skutočnosť, že EBL výnimočne nevyžadovala pre ňu žiadne štartovné (napr. u juniorov to bolo 1 000 €). Teda ich účasť by nás nestála ani cent! Ale naši bohorovní funkcionári doslova zadupali tieto talentované deti pod zem. Dá sa to vôbec pochopiť? A dá sa to vôbec ospravedlniť? Iste zaznejú nejaké vágne výhovorky, ale nič nemôže ospravedlniť to, čo je neospravedlniteľné.
V tomto svetle sa príliš ani nežiada komentovať priebeh tohto šampionátu. Azda iba zopár poznámok k výsledkom našej zdecimovanej účasti, ktoré iba podčiarkli nezáujem súčasného vedenia SBZ o úspešnú reprezentáciu Slovenska.
Od družstva U26, ktorého jadro tvorili účastníci ME vo Wroclavi, na ktorom obsadili fantastické 6. miesto, čo znamenalo i postup na MS v Turecku (a že neišlo o náhodu potvrdili 11. miestom na svete), sa očakával podobný úspech i na domácej pôde. Žiaľ o jedného z jeho kľúčových členov Adama Kubicu zostavovatelia nemali záujem (nuž Adamovi chýba požadovaná servilita); jeho náročné štúdium, pre ktoré tlmil svoje hráčske aktivity, počas prázdnin predsa už nehrali rolu. Napriek svojej vyťaženosti sa aktívne zúčastňuje na bridžovom živote v Prahe a o jeho kvalitách najlepšie vypovedá i jeho hra na nedávnom sústredení v Čeložniciach, kde bol tretím najlepším hráčom (highscorer). Medzi iným výrazne pomohol i tímu Elán v jeho postupe do silnej 2. ČBS ligy.
A keď k uvedenému prirátame absenciu serióznej prípravy, čo neprekvapuje pri podivuhodnom výbere kapitánov, potom zákonite sa tento kolektív z wunderteamu degradoval na podpriemerný (skončil v dolnej polovici tabuľky).
Oveľa väčší prešľap sa "známym odborníkom" podaril pri nominácii U21. V dôsledku jednostranného hrubého porušenia dohody medzi predstaviteľmi SBZ a NBC, už neprichádzala do úvahy starostlivo pripravovaná teoretická i praktická príprava. S tou si v SBZ nikdy nerobili ťažkú hlavu a to je veľký luxus pri dnešnej konkurencii vo svete.
Ešte horšie však je, že dosadený kapitán pristúpil k nominácii tímu úplne nekompetentne; tiež nič nové pod slnkom. V tomto prípade padol za obeť jeden z najlepších hráčov v tejto kategórii Marek Macho. Je šokujúce, že napriek jeho medzinárodným úspechom (v Preboroch Rakúska mládeže a naposledy v Prahe) nebol pre npc dosť dobrý. Ale jeho dcéra zrejme áno (nie je to prvý prípad rodinkárstva).
Nuž čo k takýmto manierom typickým pre SBZ ešte dodať? Azda iba toľko, že takto "perfektne" zostavený a pripravený tím nemohol skončiť ináč ako skončil - medzi beznádejne najslabšími štyrmi družstvami, ktoré od najbližšieho vyššieho tímu delilo priepastných 75 VP a to hovorí za všetko.
Nevadí, že miesto úspechu je tu fiasko. Hlavne, že sa opäť podarilo zabrániť, aby nedajbože NBC malo nejaký vplyv na prípravu a zostavenie reprezentácie. Určite sa v tejto kategórii za normálnych okolností dalo dosiahnúť oveľa slušnejšie umiestnenie.
Nad čím však zostáva rozum úplne stáť je neospravedlniteľné znemožnenie účasti našich najmladších nádejí, čo sme už komentovali v úvode. To už z bridžovej histórie Slovenska nikdy nik nevymaže a bude to zaknihované ako hlavné dedičstvo súčasného vedenia SBZ.
Uvedené prešľapy a s tým súvisiace športové neúspechy slovenského reprezentačného torza budú zodpovední funkcionári určite prekrývať všeobecnou úspešnosťou šampionátu, i keď na ňom vykonávali iba pomocný servis. ME boli prakticky plne v rukách štábu EBL, ktorý má na svoje podujatia detailne prepracované know- how, logistiku, odborný personál, vydáva bulletiny, pre divákov prevádzkuje vugraph, stará sa o prenosy na BBO i internetovú stránku ap.; jednoducho povedané usporiadanie takýchto turnajov je pre nich viac menej rutinnou záležitosťou. O tom, že by takúto akciu uskutočnilo SBZ, môžeme iba snívať. Veď dokonca nezvládame ani takú banálnu záležitosť, aby sa 1. liga hrala v dôstojnom prostredí a so zástenami, čo je už všade všeobecným štandardom. Možno si zodpovední uvedomia ako vo všetkom zaostávajú a čomu sa treba seriózne venovať a neplytvať energiou bojom proti NBC, čo je vlastne boj proti mládeži, pretože jej získavanie a výchova je hlavným poslaním tejto "nepriateľskej" organizácie. Ak nebudú s ňou spolupracovať a všetko nasvedčuje tomu, že nemajú záujem, potom evidentne nemajú záujem ani o rozvoj bridžu na Slovensku a o úspechoch vo významných európskych a svetových súťažiach mládeže ani nehovoriac.