O pohár Tilgnerky 2019
Úspešný záver školského roku


Turnaj o Pohár Tilgnerky bol poslednou bridžovou akciou školského roku 2018/2019, ktorú už po druhý krát poriadalo gymnázium pre žiakov spriatelených škôl, v ktorých pod patronátom Národného bridžového centra pôsobia aktívne bridžové krúžky.
Turnaj sprevádzali horúčavy vonku i v hracej miestnosti s čím sa museli žiaci vyrovnať. Žiaľ pre akcie typické pre koniec školského roku (škola v prírode, zájazdy ap.) sa nemohli zúčastniť viacerí nádejní hráči. To bolo asi všetko, čo netešilo. Na druhej strane sme zaregistrovali iba samé pozitíva.
Predovšetkým to bola ústretovosť vedenia školy na Tilgnerovej (riaditeľka Ihnaťová a zástupkyňa Sekáčová) tým, že vytvorili solídne podmienky pre chod turnaja a zabezpečili pre účastníkov nápoje i ovocie a tiež obed v školskej jedálni.
Organizátorov oproti minulosti potešila účasť žiakov z elitného bratislavského gymnázia Gamča, v ktorom sa začalo s bridžom iba v tomto školskom roku. Je nás stále viac.


 POR  PÁR  ŠKOLA  % 
1-2 Chrvala - Sagan  Trnava  61,2 
1-2 Lichvár - Matulík  Tilgner  61,2 
3 Hodál - Matyščák  Tilgner  57,5 
4 Holubec - Jonák  Gamča - Tilgner  55,0 
5 Jindra - Kohutiar S.  Trnava  48,7 
6 Kohutiar J. - Kúdela  Trnava  47,5 
7 Amosová - Sýkorová  Gamča-Tilgner  44,2 
8 Richnák - Sládkovič  Trnava  43,7 
9 Brežný - Velický  Tilgner  26,2 
A teraz k samotnému podujatiu, Je možné konštatovať, že ho sprevádzalo zdravé súperenie žiakov troch gymnázií. To trnavské (Angely Merici) potvrdilo svoje výsadné postavenie v slovenskom mládežníckom bridži, keď tam putujú hlavné trofeje, ktoré získala dvojica Chrvala-Sagan. Teší nás, že po ich dlhodobom výpadku spôsobenom znechutením pre diskrimináciu elitného U16 družstva na ME 2017 v Šamoríne, sa opäť vrátili k bridžovým stolíkom a úspešne. Škoda toho strateného roku.
Teší nás tiež, že víťazom na päty šliapal domáci pár z Tilgnerky Lichvár-Matulík, keď dosiahol rovnaký počet bodov a o víťazovi rozhodol iba ich vzájomný zápas. Obaja chlapci sú veľkou nádejou do budúcnosti a dokázali, že ich druhé miesto na Vianočnom turnaji v Trnave nebolo náhodné. Aj 3. miesto ostalo doma vďaka dvojici Hodál-Matyščák, ktorí za sebou prekvapujúco zanechali oveľa skúsenejšie páry.
Potešili nás i tí najmladší. Vynikajúco reprezentoval svoje gymnázium (Gamča) najmladší účastník Adam Holubec (12), ktorý nielen získal cenu pre najlepšieho začiatočníka, ale obsadil i výborné 4. miesto. Je to veľký talent o čom svedčí i skutočnosť, že je to už jeho druhá turnajová trofej. Hneď za ním skončil Dominik Jindra z Trnavy, keď aj on získal rovnakú cenu. Zdá sa, že v kategórii U16 nám vyrastajú vynikajúci hráči. Žiaľ zatiaľ rovnako ako ich predchodci, nedostávajú šancu presadiť sa i na medzinárodnom fóre.
Turnaj viedol I. Tatranský; o jeho zorganizovanie, hladký priebeh a i o samotných účastníkov sa vzorne postarala prof. Bodláková. Na ceny prispel p. Matulík. Ostáva iba dúfať, že vynikajúca spolupráca škôl s Národným bridžovým centrom bude pokračovať i naďalej, z čoho bude profitovať slovenský bridž a že sa tak naplní zámer, aby jeho súčasné nelichotivé medzinárodné postavenie sa stalo minulosťou.
Fotoshow